Klasyki, które warto zagrać

GOG, który jest sklepem internetowym rozwijanym przez nasz polski CD Projekt, ma w swoim katalogu kilkadziesiąt gier dostępnych zupełnie za darmo, pochodzących w największej mierze z lat dziewięćdziesiątych. Nadmienić należy, że pośród tytułów niszowych znajduje się w tym gronie całkiem sporo zasłużonych klasyków, a nawet jeden z pierwszych hitów wyprodukowanych przez Polaków, czyli oczywiście przygodowy "Teenagent", opowiadający sympatyczną historię chłopca, który zostaje agentem tajnej agencji wskutek zabawnego zbiegu okoliczności. Na pewno warto jest sprawdzić ten tytuł, jeśli interesuje nas branża gier komputerowych ze stricte polskiego punktu widzenia, ale można też przyznać, że gra broni się dzisiaj poczuciem humoru i poczuciem humoru, które bywa w przyjemny sposób czerstwe lub absurdalne.

Inną grą przygodową jest, wydana notabene w tym samym 1994 roku, "Beneath a Steel Sky", która charakteryzowała się o wiele poważniejszym wydźwiękiem i większym rozmachem. Stawiała na opowieść postapokaliptyczną, zahaczającą o trudny temat braku moralności u sztucznej inteligencji. Obie te gry reprezentują wymarły już gatunek gier, które opierały się na trudnych, niezupełnie logicznych, a momentami zupełnie abstrakcyjnych zagadkach i z tego względu mogą nie być przystępne dla współczesnego gracza, ale na pewno warto jest im dać szansę z poradnikiem w dłoni i poznać całkiem ciekawe historie.

Bardzo ciekawą pozycją jest również "Bio Menace". Gra ta jest jednym z symboli gatunku, który obecnie zupełnie stracił już na znaczeniu. Mowa tutaj oczywiście o grach platformowych, mających w sobie elementy strzelaniny. Szlaki wśród tego typu gier przecierał swego czasu "Duke Nukem" czy "Commander Keen", a "Bio Menace" śmiało możemy określić mianem ostatniego reprezentanta ścisłego kanonu gier tego typu, powstałego, kiedy twórcy gier doskonale wiedzieli już, w jaki sposób zaprojektować taki tytuł w sposób satysfakcjonujący, a nie frustrujący dla gracza. Platformówki to bardzo ważny etap w rozwoju gier komputerowych, więc na pewno warto jest sprawdzić tę grę, nawet jeśli ukończenie jej w całości mogłoby być w trzeciej dekadzie XXI wieku już nieco traumatycznym doświadczeniem.